Dr. Nedim Makarević novi izvršni direktor Vijeća stranih investitora BiH

2. Aprila 2025by ficba

Nakon preko devet godina uspješnog vođenja Vijeća stranih investitora BiH (FIC BiH), izvršna direktorica Sanja Miovčić napušta ovu poziciju, a na njeno mjesto dolazi dr. Nedim Makarević, dugogodišnji diplomata i privrednik.

Vijeće stranih investitora BiH, kao ključna organizacija koja okuplja vodeće domaće i strane investitore u zemlji, nastavlja s misijom zagovaranja predvidivog, održivog i konkurentnog poslovnog ambijenta u Bosni i Hercegovini. Promjena na čelu organizacije ne mijenja njen strateški pravac, već predstavlja novu fazu u daljnjem jačanju investicijske klime u zemlji.

Zahvalna sam na svakom danu provedenom u Vijeću. Ova organizacija bila je više od posla – bila je prostor stvaranja, zagovaranja, dijaloga i prijateljstava. Ponosna sam na sve što smo zajedno postigli – od jačanja pozicije privatnog sektora, do konkretnih inicijativa koje su unaprijedile investicioni ambijent u BiH. Uvjerenja sam da će dr. Makarević, sa svojim iskustvom i strašću za ekonomsku diplomatiju, voditi FIC BiH ka novim uspjesima“, izjavila je Sanja Miovčić.

Dr. Makarević iza sebe ima bogatu karijeru na pozicijama ambasadora Bosne i Hercegovine u nekoliko zemalja, gdje je intenzivno radio na promociji investicija, umrežavanju sa dijasporom i jačanju ekonomskih odnosa sa strateškim partnerima poput Njemačke i skandinavskih zemalja. Također je bio aktivno angažovan u Friedrich Naumann fondaciji u Njemačkoj, gdje vodi projekte posvećene slobodnom tržištu i ekonomskim reformama.

Velika mi je čast što preuzimam rukovodstvo organizacije koja je postala ključni glas investitora u BiH. Nastavićemo jačati misiju FIC-a kroz povezivanje međunarodnog kapitala s domaćim potencijalima. Smatram da je sada pravo vrijeme da, u saradnji s institucijama i partnerima, BiH iskoristi svoj puni potencijal kao investicijska destinacija u regionu“, izjavio je dr. Nedim Makarević.

FIC BiH će i dalje djelovati kao snažan most između privatnog sektora i donosioca odluka, te ostati predan cilju da Bosna i Hercegovina bude zemlja u koju se dolazi – a ne iz koje se odlazi.

https://fic.ba/wp-content/uploads/2021/01/fic_logo.png
Kontakt

Copyright © Vijeće stranih investitora 2021. All rights reserved. Development by: Lilium Digital